HISTORY

NECDET TURHAN HISTORY

2002

Ağrı Dağı 5137 Metre

ODTÜ ile başlayan spor sürecini mezuniyeti sonrasında da sürdürür. Dağlar daha belirgindir yaşamında. Atletizm dağcılığının kondisyon çalışması olarak kalır uzun yıllar. İlk Ağrı tırmanışı öncesinde koşmaya gittiği Bursa Atatürk Stadyumu'nda master sporcular ile tanışır ve onlarla birlikte 2000 yılı Avrasya Maratonu'nun 15 km. etabına katılır.

2002

New York Maratonu

Uzun mesafe koşuları yaşamının bir parçası olmuştur Avrasya maratonu ile birlikte... Aslında yaşamı bir maratondur onun. 2002 yılında New York Maratonu'na katılır.

2004

Atina Klasik Maratonu

2005

Dünya Körler Maratonu

2005 Yılı'nda ise Türkiye Görme engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mesut Dedeoğlu ile gideceği Japonya'da Dünya Körler Maratonu'nu koşarak ikinci kez Milli olan Necdet Turhan'ın Küresel Projesi başlığında içeriğinide yansıtmaktadır;

2006

Sydney Maratonu

2007

Mısır Luxor Maratonu

2008

Klimanjero 5895 Metre

Kilimanjaro’yu popüler bir dağ olması ve Ernest Hemingway’in Kilimanjaro’nun Karları kitabı nedeniyle ÖNEMSEMİŞTİM. 29 Ağustos-9 Eylül tarihlerinde tırmanışı gerçekleştırdik.

2010

Month Blanc Tırmanışı

2012

Avusturya Nock Spitze

Turhan, yurt dışında yaptığı tırmanışlar haricinde Bursa Mesken Spor Kulübü adına 2012 Avusturya Nock Spitze tırmanışını gerçekleştirdi. (Geniş bilgi için bakınız; Necdet Turhan blog haberleri)

2014

Colorado Sherman Tırmanışı

2017

Avustralya Kosciuszko Tırmanışı

ENGELİ ONA ENGEL DEĞİL Türkiye'nin ilk görme engelli dağcısı ve milli atleti Necdet Turhan 2002 Yılında başlattığı Beş Kıtada Beş Maraton Beş Zirve Projesini 2017 yılında tamamladı. Beş Kıta Projesini sürdürdüğü 15 yıl içerisinde "Onlar benim markam" dediği sloganlar ortaya çıktı. Turhan davet edildiği konuşmalarda, yaşama ve spora bakışını bu sloganlar üzerinden anlattı; DAĞA GÖZ DEĞİL YÜREK TIRMANIR YAŞAMI SEVMEK İÇİN YÜREK, BAŞARMAK İÇİN EMEK GEREK ENGELLER AŞILMAK, SORUNLAR ÇÖZÜLMEK İÇİNDİR Görme engelli sporcu sloganlarının yazılı olduğu pankartları dağların zirvelerinde, maraton parkurlarında taşıdı.