Üniversitemiz Necdet TURHAN’ı Ağırladı

Üniversitemiz Görme Engelli Milli Atlet Necdet TURHAN’ı Ağırladı Üniversitemiz “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” etkinlikleri kapsamında “Dağa Göz Değil Yürek Tırmanır” konulu konferansı sunmak üzere, Türkiye’nin ilk görme engelli maraton koşucusu ve dağcısı Necdet TURHAN’ı ağırladı. Konferans...

Geri Dön

Üniversitemiz Görme Engelli Milli Atlet Necdet TURHAN’ı Ağırladı

Üniversitemiz “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” etkinlikleri kapsamında “Dağa Göz Değil Yürek Tırmanır” konulu konferansı sunmak üzere, Türkiye’nin ilk görme engelli maraton koşucusu ve dağcısı Necdet TURHAN’ı ağırladı. Konferans, 03.12.2012 tarihinde Üniversitemiz Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansa Rektör Prof. Dr. Mustafa SAATCI, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bayram KESKİN’in yanı sıra öğretim üyeleri, öğrenciler ve basın mensupları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Necdet TURHAN için hazırlanan slayt gösterisi ile devam etti. Görme yetisini sonradan kaybettiğini belirten Necdet TURHAN, spora üniversite yıllarında başladığını söyledi.

TURHAN, katıldığı maratonlar hakkında bilgi vererek “Birçok etkinliğe katıldım. Bunların içinde Avrasya Maratonu da yer alıyor. Oraya katılan ilk görme engelli sporcu oldum. Ayrıca Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu tarafından New York Maratonu’na gönderildiğim maratonda da ülkemizi yurt dışında temsil eden ilk görme engelli atlet oldum” dedi.
"5 Kıtada 5 Maraton, 5 de Zirve" isimli projesi bulunduğunu ve bu projesini tamamlamayı istediğini belirten TURHAN, öğrencilere de tavsiyelerde bulundu ve “kişisel gelişim bütüncül olmalı, belirlenen hedeflerin size uygun olup olmadığı araştırılıp yılmadan istikrarlı ve disiplin içerisinde çalışmaya devam etmeli” dedi.

Engelliler ile ilgili birçok çalışma yapıldığını dile getiren TURHAN, bu çalışmaların yeterli olmadığını vurgulayarak sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü de belirtti.
Konferans Rektör SAATCI’nın Necdet TURHAN’a günün anısına Üniversitemiz anmalığını vermesiyle son buldu.
Necdet TURHAN, konferansın ardından Rektör SAATCI’yı makamında ziyaret etti. Rektörlük / 03.12.2012 Kaynak: http://www.mehmetakif.edu.tr/index.php?type=00002&page=detail&dataID=1792