PROJE TAMAM

Türkiye’nin görme engelli ilk dağcısı ve maraton koşucusu milli sporcu Necdet Turhan,2002 yılında Ağrı Dağı Zirve tırmanışı ve New York Maratonu ile başlattığı ‘Beş Kıtada Beş Maraton Beş Zirve’ projesinin finalini gerçekleştirdi. Turhan, antrenörü Nevzat Öntaş ve Çağan Sazak ile birlikte, Sydne...

Geri Dön

Türkiye’nin görme engelli ilk dağcısı ve maraton koşucusu milli sporcu Necdet Turhan,2002 yılında Ağrı Dağı Zirve tırmanışı ve New York Maratonu ile başlattığı  ‘Beş Kıtada Beş Maraton Beş Zirve’ projesinin finalini gerçekleştirdi. Turhan, antrenörü Nevzat Öntaş ve Çağan Sazak ile birlikte, Sydney’de yaşayan dağcıların da katıldığı tırmanış ekibiyle Avustralya Kıtası’nın en yüksek noktası Kosciusko Zirvesi’ne ulaştı. 

Turhan 15 yıldır mücadelesini verdiği projesinin finalinin ardından şu açıklamayı yaptı: “Planladığımız tarihte ‘Kosciuszko Zirve Tırrmanışı’nı gerçekleştirdik. Thredbo  bölgesinden başlayan etkinlik toplam 7 saat sürdü. 6 Mart tarihinde yerel  saat ile 12.00’da Kosciuszko Zirvesi’ndeydik. Zirve noktasında Türk Bayrağı, ODTÜ flaması ve yanımızda götürdüğümüz pankartlarımızı açtık. Açtığımız pankartlar arasında “Dağa göz değil yürek tırmanır”  sloganı  da   bulunmaktaydı. Böylece ekip  arkadaşlarım Nevzat Öntaş ve Çağan  Sazak ile birlikte 15 yıldır mücadelesini verdiğim ‘Beş Kıtada Beş Maraton Beş Zirve’  projesinin finalini Avustralya Kosciuszko Dağı’nda gerçekleştirmiş olduk. Bu tırmanışımda da  diğerlerinde olduğu gibi çan sesi takip etme tekniğini  kullanarak zirve noktasına ulaştım. Etkinlik, ABD'de yaşayan Türklerin 2003 yılında oluşturduğu Bridge to Türkiye (BTF) Derneği tarafından bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında koordine edilip desteklendi. Etkinlik için Duracell ve Bahçeşehir Üniversitesi sponsor olurken, BTF’nin aracılığıyla bireysel bağışçılar da destek verdi. . Bridge to Türkiye projenin eğitim ayağı için de Türkiye’den ODTÜ  Burs Ofisi, Türkiye Görme Engelliler Kitaplığı ve Türkiye Engelliler Konfederasyonu ile işbirliği yaptı.

 Projesiyle birçok ilki gerçekleştiren Necdet Turhan,13 Mart’ta Türkiye’ye dönüş yapacak.

Necdet Turhan kimdir?

Necdet Turhan 1957 yılında Balıkesir ‘de doğdu. Bir memur ailesinin en küçük bireyi olan Turhan ilk orta ve lise öğrenimlerini Bursa’da tamamladı. Dağcılık ve atletizme onur üyesi olduğu ODTÜ Dağcılık Kolu’nda başlayan görme engelli sporcu yine ODTÜ siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünden 1994 yılında şeref öğrencisi derecesiyle mezun oldu. Emekli memur olan Turhan Bursa’da yaşıyor. Spor çalışmaları dışında görme engellilere gönüllü danışmanlık yapıyor ve sesli bilgisayar eğitimleri veriyor.

Necdet Turhan’ın “Artık benim markam oldular” dediği ve zirvelerde açtığı pankartlarda yazılı sloganlar:

“Engeller Aşılmak Sorunlar Çözülmek İçindir”

“Yaşamı Sevmek İçin Yürek Başarmak İçin Emek Gerek”

“Dağa Göz Değil Yürek Tırmanır”

 

‘Beş Kıtada Beş Maraton Beş Zirve Kapsamında’

 

Maratonlar

        •       2002 New York Maratonu.

        •       2004 Atina Klasik Maratonu

        •       2005 Japonya Dünya Körler Maratonu.

        •       2006 Sydney Maratonu.

        •       2007 Mısır-Luxor Maratonu.

 

Tırmanışlar

 

        •       2002 Ağrı 5137 metre

        •       2008 Klimanjero 5895 metre

        •       2010 Month Blanc 3500 metre

        •       2014 Colorado-Sherman 4280 metre

        •        2017 Avustralya Kosciuszko 2228 m

 

Necdet Turhan Tanıtım:

İletişim: 

[email protected]